Top Wrestling shows taking place during WrestleMania 34 weekend

Let us now take a look at the top wrestling shows taking place later this weekend in New Orleans.

0

WWE’s WrestleMania weekend is by far the most interesting weekend for a Pro Wrestling fan and if you consider yourself to be a die-hard Pro Wrestling fan then you should definitely consider checking out some of the most standout Independent promotions who are running a show this weekend in New Orleans.

Some of the top Indy and Global promotions in the world have already landed in New Orleans in order to host a wrestling show this weekend and with the likes of PROGRESS Wrestling, Evolve Wrestling, Beyond Wrestling, Ring of Honor, and WWE in town, New Orleans, Louisiana is certainly the place to be.

As earlier noted, GCW’s Bloodsport show featuring a shoot style main event between Matt Riddle and current IWGP Intercontinental Champion Minoru Suzuki as they kicked off things in NOLA earlier today.

Embed from Getty Images

In addition, Riddle’s Bloodsport event also featured several other stars competing in top-level matches, including a hectic co-main event of the evening between Nick Gage and Timothy Thatcher.

Next up, we shifted gears to Evolve 102, which was main-evented by Matt Riddle (yet again) against current Evolve Champion Zack Sabre Jr., who was recently unsuccessful in capturing the IWGP Heavyweight Title. Below on the card, Walter and Timothy Thatcher (RINGKAMPF) squared off and defeated the team of Daisuke Sekimoto and Munenori Sawa. And elsewhere, WWN Champion Keith Lee went over Darby Allin and post-match Lee was challenged by FIP World Heavyweight Champion Austin Theory in a Title-vs-Title match. Current IWGP Jr. Heavyweight Champion Will Ospreay also was victorious on the night as he picked up a huge win over AR Fox.

Finally, we shift our focus towards Beyond Wrestling: Lit Up, a card that mostly focused on intergender wrestling. As usual, Matt Riddle competed in yet another match as he defeated Deonna Purrazzo, however, Riddle was attacked from behind by former WWE superstar James Ellsworth.

Additionally, the show also featured Team PAWG (Jordynne Grace & LuFisto) going over EYFBO (Ortiz and Santana from Impact Wrestling), Tessa Blanchard over Maxwell Jacob Friedman, Mia Yim, and Wheeler YUTA by pinfall on MJF, Jessicka Havok over Jimmy Havoc, and Toni Storm over Timothy Thatcher in the main event.

Embed from Getty Images

This year’s WrestleCon supershow also took place last night as several big names from New Japan Pro Wrestling featured on the card, including the likes of Minoru Suzuki, Hiroshi Tanahashi, Tomohiro Ishii, and The Golden Lovers who defeated Chuck Taylor and Flip Gordon in the main event of the evening.

After the conclusion of these massive aforementioned Independent shows earlier today, let us now take a look at the top wrestling shows taking place later this weekend in New Orleans.

#14. PROGRESS Wrestling (Chapter 66)

Full match card:

Travis Banks vs. Shane Strickland (PROGRESS World Championship)

Will Ospreay vs. Mark Haskins

Pete Dunne vs. Morgan Webster vs. Mark Andrews

Matt Riddle vs. Jimmy Havoc

Timothy Thatcher & WALTER vs. David Starr & Jack Sexsmith

Jinny & Mercedes Martinez vs. Toni Storm & Shazza McKenzie

AJ Anderson & Zack Gibson vs. Moustache Mountain

Austin Theory vs. Joey Janela vs. Jeff Cobb vs. Rickey Shane Page vs. Chris Brookes vs. MJF vs. Darby Allin vs. Parrow (Thunderbastard)

Embed from Getty Images

#13. RevPro UK

Full match card:

Zack Sabre Jr. (c) vs. Tomohiro Ishii (British Heavyweight Championship)

Jeff Cobb vs. Minoru Suzuki

Hiroshi Tanahashi & Juice Robinson vs. Aussie Open

Kota Ibushi, Shane Strickland & Flip Gordon vs. Will Ospreay, Chuckie T & Rocky Romero

Martin Stone vs. David Starr

#12. Evolve 103: Evolve vs The World

Full match card:

Matt Riddle vs. Daisuke Sekimoto

Chris Dickinson vs. Travis Banks

Jaka vs. Munenori Sawa

Darby Allin vs. WALTER

Keith Lee vs. Austin Theory

AR Fox vs. DJZ vs. Jason Kincaid vs. Tracy Williams

Timothy Thatcher vs. Dominic Garrini

http://gty.im/509693372

#11. WWN Supershow

Full match card:

Keith Lee (c) vs. Daisuke Sekimoto (WWN Championship)

Zack Sabre Jr. (c) vs. Munenori Sawa (EVOLVE Championship)

Chris Dickinson & Jaka vs. WALTER & Timothy Thatcher (EVOLVE Tag Team Championships)

Matt Riddle vs. Will Ospreay

LuFisto vs. Holidead (SHINE Championship)

Darby Allin, DJZ & Trey Miguel vs. Austin Theory, Travis Banks & Zachary Wentz

#10. Impact vs Lucha Underground

Full match card:

Eddie Edwards vs. Sami Callihan (I Quit Match)

Austin Aries & Fenix vs. Alberto El Patron & Penta El Zero M

LAX vs. Killshot & The Mack (Impact World Tag Team Championship)

Dezmond Xavier, Andrew Everett & DJZ vs. Drago, Aerostar & King Cuerno

Allie vs. Taya Valkyrie (Knockouts Championship)

#9. Joey Janela’s Spring Break II

Full match card:

Joey Janela vs. The Great Sasuke

Nick Gage vs. Penta El Zero M

Matt Riddle vs. James Ellsworth

David Starr vs. Mike Quackenbush

WALTER vs. Pierre Carl Ouellet

The [email protected]#%

Embed from Getty Images

#8. The Wrestling Revolver’s Pancakes & Piledrivers: Super Indy Summit

Full match card:

ACH vs. Trevor Lee (AAW Heavyweight Championship)

Besties in the World vs. Xavier & Wentz vs. Aussie Open (Tag Title Ladder Match)

OVE vs. AR Fox, Joey Janela & Brian Cage

Jeff Cobb vs. Shane Strickland

Penta El Zero M & Rey Fenix vs. Jack Evans & Teddy Hart

Eddie Kingston vs. Juice Robinson

Jessicka Havok vs. Meiko Satomura vs. Kimber Lee

Colt Cabana and Marty DeRosa vs. Joey Ryan & Session Moth Martina

#7. Combat Zone Wrestling

Full match card:

Ricky Shane Page (c) vs. Ethan Page (CZW World Heavyweight Championship)

Joey Ryan & Laura James vs. Joey Janela & Penelope Ford

Zachary Wentz vs. Ace Romero vs. Adam Brooks vs. Jason Cade

David Starr vs. Juice Robinson

Will Ospreay vs. Dezmond Xavier

Jeff Cobb vs. Joe Gacy

Dave & Jake Crist vs. Bandido & Flamita

Open Scramble

#6. SHIMMER 100

Full match card:

Nicole Savoy (c) vs. Mercedes Martinez (SHIMMER Championship)

Toni Storm vs. Nicole Matthews

Shazza McKenzie (c) vs. Tessa Blanchard (Heart of SHIMMER Championship)

Leva Bates & Delilah Doom vs. LuFisto & Hudson Envy

Madison Eagles vs. Deonna Purrazzo

Cheerleader Melissa vs. Shotzi Blackheart

Chelsea Green & Britt Baker vs. Charli Evans & Jessica Troy

Kimber Lee vs. Samantha Heights

Embed from Getty Images

#5. Style Battle

Full match card:

Keith Lee vs. Nick Gage (Quarterfinals)

Matt Riddle vs. Dave Crist (Quarterfinals)

Darby Allin vs. Tracer X (Quarterfinals)

Anthony Henry vs. Jason Kincaid (Quarterfinals)

#4. House of Hardcore

Full match card:

Brian Cage vs. Austin Aries

Killer Elite Squad vs. Billy Gunn & Tommy Dreamer

Sami Callihan vs. Swoggle/Reynolds winner vs. Mack/Kross winner (Twitch TV Championship)

Rock N Roll Express & Mystery Partner vs. The Squad

Swoggle vs. Alex Reynolds (Twitch TV Championship Semifinals)

Willie Mack vs. Killer Kross (Twitch TV Championship Semifinals)

#3. NXT TakeOver: New Orleans

Full match card:

Andrade “Cien” Almas (c) vs. Aleister Black (NXT Championship)

Johnny Gargano vs. Tommaso Ciampa (Unsanctioned Match)

Adam Cole vs. EC3 vs. Lars Sullivan vs. Killian Dain vs. Velveteen Dream vs. Ricochet (Ladder Match for NXT North American Championship)

Ember Moon (c) vs. Shayna Baszler (NXT Women’s Championship)

The Undisputed Era vs. Authors of Pain vs. Roderick Strong & Pete Dunne (NXT Tag Team Championship)

Embed from Getty Images

#2. Ring of Honor: Supercard of Honor

Full match card:

Kenny Omega vs. Cody

Dalton Castle (c) vs. Marty Scurll (ROH World Championship)

The Briscoes vs. Hiroshi Tanahashi & Jay Lethal (ROH Tag Team Championship)

Christopher Daniels, Frankie Kazarian & Scorpio Sky vs. Young Bucks & Flip Gordon (Ladder Match for ROH Six-Man Tag Team Championships)

Kota Ibushi vs. Hangman Page

Tomohiro Ishii vs. Punishment Martinez

 

#1. WrestleMania 34

Full match card:

Brock Lesnar (c) vs. Roman Reigns (WWE Universal Championship)

AJ Styles (c) vs. Shinsuke Nakamura (WWE Championship)

Ronda Rousey & Kurt Angle vs. Stephanie McMahon & Triple H

Daniel Bryan & Shane McMahon vs. Kevin Owens & Sami Zayn

The Miz (c) vs. Seth Rollins vs. Finn Balor (WWE Intercontinental Championship)

Charlotte Flair (c) vs. Asuka (WWE Smackdown Women’s Championship)

Alexa Bliss (c) vs. Nia Jax (WWE Raw Women’s Championship)

Randy Orton (c) vs. Bobby Roode vs. Jinder Mahal vs. Rusev (WWE U.S. Championship)

Cesaro & Sheamus (c) vs. Braun Strowman & TBA (WWE Raw Tag Team Championship)

Usos (c) vs. New Day vs. Bludgeon Brothers (WWE Smackdown Tag Team Championship)

Cedric Alexander vs. Mustafa Ali (WWE Cruiserweight Championship)

Andre The Giant Memorial Battle Royal

Fabulous Moolah Memorial Battle Royal

Photo by jrandallc

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY